swetrix
userdel-cover

Userdel Komutu ile Linux’ta Kullanıcıları Silmek

Ubuntu’da veya başka bir Linux dağıtımında mevcut bir kullanıcıyı silmek istiyorsanız, terminalde userdel komutunu kullanabilirsiniz.

“userdel” yalnızca birkaç parametreye sahip basit bir komuttur. userdel komutunu kullanmak için root olmanız veya sudo haklarına sahip olmanız gerekir.

Sadece kullanıcıyı silmek

Kullanıcıyı silmek için tek yapmanız gereken userdel komutunu aşağıdaki gibi kullanıcı adıyla kullanmak:

sudo userdel user_name

Kullanıcıyı bu şekilde silerseniz kullanıcının home klasörü ve altındaki dosyaları silinmez. Kalan dosya ve klasörleri kendiniz temizleyebilirsiniz.

Kullanıcıyı ve home dizinini silmek

Bir kullanıcıyı ve home dizinini beraber silmek için -r parametresi kullanmanız gerekir. Dosyalarıyla birlikte kullanıcının silinmesinin tavsiye edilmediğini unutmayın. Kullanıcı dosyalarına sonradan ihtiyacınız olabilir.

sudo userdel -r user_name

“userdel” ile aynı satırda birden çok kullanıcıyı silemezsiniz. Her kullanıcı için bu komutu tekrar çalıştırmanız gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı
pritunl vpn server

Pritunl VPN Server Kurulum ve Yapılandırma (Open-Source VPN Server)

Sonraki Yazı
used_port_cover

Linux da kullanılan portları listeleme

Benzer Yazılar
mongodb_standalone

MongoDb Kurulumu – Ubuntu 20.04

MongoDb, Dünya'da en çok kullanılan ve en çok ilgi gösterilen Döküman (document-based) tabanlı açık kaynak bir NoSql veritabanıdır. Diğer NoSql veritabanları gibi esnek bir yapıya sahiptir. Verileri JSON tipinde dökümanlarda saklamaktadır. MongoDb ayrıca yüksek kullanılabilirlik (High Availability) ve ölçeklenebilirlik sağlar (scalability). Yazımda size basitçe nasıl standalone MongoDb kurulur bunu anlatacağım.
Yazıya git
kafka_cluster_cover

Kafka KRaft Mode Cluster Kurulumu

Yazıda, geleneksel Zookeeper bağımlılığı olmadan Apache Kafka'nın nasıl dağıtık bir yapıda konfigüre edileceği detaylandırılmıştır. Kafka'nın yeni özelliği Kraft (KRaft mode) sayesinde, daha basitleştirilmiş ve verimli bir cluster yönetimi mümkün kılınmaktadır. Kraft, Kafka'nın kendi içinde dağıtık yönetim yeteneklerini geliştirerek, cluster konfigürasyon ve yönetimini kolaylaştırır. Yazı, Kraft ile Kafka cluster kurulumunun adım adım nasıl gerçekleştirileceği üzerinde durur ve bu yöntemin getirdiği avantajları tartışır. Kraft'ın sağladığı otomasyon ve kolaylıklar sayesinde, Kafka'nın dağıtık sistemlerde daha etkin ve güvenilir bir şekilde nasıl kullanılacağı örneklerle açıklanmıştır.
Yazıya git